Dokumentacija
Dobrodošli,
Ovdje ćemo vas informisati o različitim zakonima, propisima i drugim dokumentima koji se bave pristupačnošću, pravom na obrazovanje osoba sa invaiditetom i uklanjanju arhitektonskih barijera
Pojam pristupačnosti se, u užem smislu, najčešće upotrebljava u kontekstu osoba sa invaliditetom i njihovog prava da pristupe objektima uz inkluzivnu gradnju i asistivnu tehnologiju koja neće isključiti niti jednog člana društva. Arhitektonske barijere su osnovna prepreka koja stoji pred osobama sa umanjenim tjelesnim sposobnostima na putu inkluzije u svakodnevna životna zbivanja.
Tema inkluzije u velikoj mjeri se tiče i arhitektonskih barijera, te se od svih nas očekuje da doprinesemo njihovom uklanjanju, primjenjujući principe inkluzivnog dizajna, svima omogućiti nezavisno korišćenje javnih prostora i javnih objekata.
Ovako se može doprinjeti rješavanju problema u drugim sferama života, (sociološke, ekonomske, psihološke i medicinske). Ovo doprinosi da osobe sa invaliditetom postaju nezavisne, daju svoj doprinos društvu, svojoj porodici i okolini.
Zakoni, propisi
- UN Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom
- Zakon o zabrani diskriminacije Bosne i Hercegovine
- Uredbu o prostornim standardima, urbanističko tehničkim uslovima i normativima za sprječavanje stvaranja arhitektonskourbanističkih prepreka za lica sa umanjenim tjelesnim mogućnostima
- Pravilnik o obilježavanju vozila kojim upravlja lice sa invaliditetom ili kojim se prevozi lice sa invaliditetom Kantona Sarajevo
- Okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju u BIH
- Zakon o osnovnom odgoju i obrazovanju Kantona Sarajevo
- Zakono srednjem obrazovanju Kantona Sarajevo
Brošure
- Priručnik: “Novi pristupi u oblasti invalidnosti: Inkluzivno obrazovanje” Banja Luka i Sarajevo, 2009, Azemina VUKOVIĆ (voditeljica tima), Sevdija KUJOVIĆ, Jelena ŠIPKA, Direkcija za ekonomsko planiranje Bosne i Hercegovine, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Nezavisni biro za humanitarna pitanja (IBHI)
- “Osobe umanjenih tjelesnih sposobnosti i arhitektonske barijere”, Prof. dr. Emir Fejzić, Arhitektonski fakultet u Sarajevu i Informativni centar za osobe sa invaliditetom “LOTOS”, Tuzla, Sarajevo 2001.
- “Priručnik o standardima pristupačnosti”, Suvad Zahirović, Informativni centar za osobe sa invaliditetom “LOTOS”, Tuzla, Sarajevo 2001.